فرهنگی - اجتماعیفناورانه

تکنیک فاینمن، روشی برای یادگیری موثرتر(بخش یک)

یادگیری بخش جدایی ناپذیر زندگی انسان است.فرقی نمیکند در چه سنی یا در چه رتبه ای هستید،همیشه چیزی برای یادگیری وجود خواهد داشت!اما مهم این است که بهترین روش برای یادگیری مطالب چیست؟اکثر افراد حفظ کرپن مطالب را انخاب میکنند.کاری که اغلب در مدرسه برای گذراندن دروس استفاده میکردیم.

اما یادگیری مطالب زمانی مهم تر میشوند که در حال آموزش مهارت یا تخصص جدیدی هستیم پس باید به دنبال روش بهتری نسبت به حفظ کردن (و احتمالا فراموش کردن سریع مطالب) باشیم!

برای همین منظور، ریچارد فاینمن (Richard Feynman) فیزیکدان نظری معاصر روشی را ابداع کرد تا بتواند به شاگردانش سخت ترین مفاهیم فیزیک کوانتومی را آموزش دهد.

ریچارد فاینمن – جزو اولین نفرات پایه گذار علم محاسبات کوانتومی- به همراه ۲ فیزیکدان دیگر توانستند در سال ۱۹۶۵ به خاطر کشفی که در حوزه الکترودینامیک ها و ابررساناها کرده بودند، برنده جایزه نوبل فیزیک شوند. فاینمن در طول دوران کاری خود همیشه فردی ساده بود. دانشجویان او معمولا او را بهترین استادی میدانستند که مفاهیم پیچیده و غیرقابل درک فیزیک کوانتومی را برای آنها به زیبایی ساده سازی و قابل درک کرده بود.

 

ریچارد فاینمن، روشی ابداع کرد که به کمک آن سرعت درک مطالب جدید فوق العاده زیاد و نزدیک به ۴ برابر میشود. او این روش را ابتدا برای خود و بعدها با دانشجویانش آموزش داد تا از آن برای درک مفاهیم دشوار فیزیک کوانتومی استفاده کنند.

چهار مرحله ساده برای این تکنیک وجود دارد:

۱- مفهومی را انتخاب کنید.

۲- سعی کنید آن را به یک کودک نو پا آموزش دهید.

۳- کمبودها و نواقض‌اش را شناسایی کنید و منابع اطلاعاتی را زیرورو کنید.

۴- مطالب را مرور و ساده‌سازی کنید.

 

توضیحات هر مرحله از این تکنیک در بخش بعدی شرح داده خواهد شد.

 

نویسنده: لیلا صدیقی

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن