اقتصاد مقاومتیاقتصادیپول و بانک

کاهش نرخ سود بانکی همچنان یکی از برنامه های بانک مرکزی است

کاهش نرخ سود بانکی همچنان یکی از برنامه های ثابت بانک مرکزی است؛ بعد از الزام بانکها برای رعایت سقف ۱۵ درصدی نرخ سود بانکی حالا مقامات مهمترین بخش سیاست گذار پولی کشور خبر می دهند که برنامه کاهش نرخ سود تسهیلات در دستور کار است.د به نقل از خبرآنلاین، اکبر کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی روز سه شنبه از تصمیم بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود تسهیلات خبرداد و اعلام کرد که این کار با یک وقفه زمانی اجرایی خواهد شد.به دنبال توقف ۱۵ درصدی نرخ سود سپرده‌های بانکی، بسیاری از فعالان اقتصادی معترض بودند که بانکها تسهیلات گران قیمت به تولید می‌دهند که قیمت محصولات تولیدی را گران می‌کند. به نظر می‌رسد برنامه کاهش نرخ تسهیلات به دنبال این اعتراض‌ها جدی‌تر شد.

بهاالدین حسینی‌هاشمی کارشناس بانکی در این رابطه به خبرآنلاین می‌گوید: کاهش نرخ تسهیلات بانکی موجب تشویق سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی برای فعالیتهای اقتصادی مولد می‌شود به شرط آنکه منابع کافی و بدون مشکل در اختیار تولید قرار گیرد. البته کاهش نرخ سود تسهیلات تقاضا برای دریافت پول ارزان بانکی قطعا را زیاد می‌کند و دریافت منابع ارزان برای سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و توسعه این واحدها می‌تواند به رونق کسب وکار منجر شود. به هرحال در این صورت، سپرده‌گذاران با نرخ‌های جدید، سودی بیش از تورم کسب می‌کنند، بنابراین نرخ سود آنها مثبت است.

او با بیان اینکه برخی‌ها معتقدند کاهش نرخ سود بانکی موجب می‌شود که مردم سپرده‌هایشان را از حساب پس انداز به حساب‌های کوتاه مدت یا حسابهای دیداری جاری منتقل کنند،عنوان کرد: باید در نظر داشت که سپرده، پول نیست بنابراین نمی توان گفت که این سپرده‌ها از سیستم بانکی خارج می‌شود. بلکه این سپرده از بانکی به بانک دیگر و یا موسسه دیگر منتقل می‌شود. چراکه سپرده گذارانی که ریسک پذیر نیستند ترجیح می‌دهند سرمایه شان در بانک‌ها باقی بماند.

کاهش نرخ سود بانکی درست بود؟

کاهش دستوری نرخ سود بانکی اقدام درست است؟ کارشناسان اقتصادی همواره سیاست‌های بانک مرکزی را در این رابطه نقد کرده اند. از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم تا به امروز نرخ سود بانکی ۵ درصد کاهش یافته است.سال ۹۲ نرخ سود بانکی ۲۰ درصد بود و بانک مرکزی به تناسب کاهش نرخ تورم این نرخ را کاهش داد.هرچند که این تناسب با توجه به تورم تک رقمی چندان رعایت نشده اما کاهش‌هایی که هز از چندگاهی توسط شورای پول و اعتبار اعلام می‌شود،به گفته کارشناسان شبهه دستوری دارد.

حسینی‌هاشمی در این رابطه می‌گوید: هر نوع سیاست دستوری در اقتصاد می‌تواند مشکلاتی را به دنبال داشته باشد .به طوری که این نوع سیاستها در سیستم بانکی می‌تواند سپرده گذاری را از محل اصلی خود به بازار آزاد سوق دهد، که حتما این اتفاق نارضایتی‌هایی را به دنبال خواهد داشت.

حیدر مستخدمین حسینی کارشناس بانکی هم می‌گوید: اول آنکه کاهش نرخ سود بر مبنای تورم موضوع درستی است اما این نرخ باید با توجه به شرایط بازار سنجیده و تعیین شود. دوم، اینکه تعیین نرخ سود ــ بر این مبناــ باید سال گذشته که فاصله بین نرخ سود و تورم زیاد شده بود، عملیاتی می‌شد اما اکنون نیز با توجه به کاهش نرخ تورم طبق گزارش‌های بانک مرکزی و مرکز آمار ایران، کاهش نرخ سود بانکی ضروری است.

سوم،با توجه به اینکه بازار پول یکه تاز تمام بازارها در اقتصاد شده و بازارهایی نظیر سرمایه، تولید، کالا، طلا و ارز هر یک تحت نظر بازار پول جهت گیری خواهند کرد که این در نهایت، به نفع اقتصاد نخواهد بود و برای پیشگیری از تبعات منفی آن، دولت باید با یک بسته اقتصادی، برنامه سال جاری را در تمام بازارها از جمله بازار پول اعلام شود.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن