اقتصاد سیاسیدولتسیاسیمجلس

صالحی :ایران در چارچوب برجام عمل میکند

رئیس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه “درحال حاضرجمهوری اسلامی ایران‌ درچارچوب برجام عمل می‌کند”،گفت: ‌اقدام ها و مسائل درحال انجام از سوی کشورمان براساس بند ۲۶ برجام صورت گرفته است.

علی‌اکبر صالحی شنبه شب در گفت وگو با خبرنگاران در فرودگاه بوشهر افزود: براساس بند۲۶برجام اگرآنها نسبت به تعهدات خود عمل نکردند ما نیز نسبت به رفتار آنها می توانیم از التزامات خود بکاهیم که توازنی در برجام ایجاد شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: فردا بازرسان آژانس بین‌االمللی انرژی اتمی برای نمونه‌گیری و اعلام رسمی آغازو میزان غنی‌سازی وارد ایران می‌شوند.

صالحی خاطر نشان کرد: اروپا و آمریکا شامل اندیشکده های فکری و سیاستمدران آنها در خصوص اجرای گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران واکنش نشان داده اند و نسبت به اقدامات جمهوری اسلامی ایران از منظر خودشان خیلی نگران هستند و این توانمندی بالقوه جمهوری اسلامی بالفعل شد.

وی یادآورشد: اراده‌ای که مسئولان ارشد نظام جمهوری اسلامی داشتند ما توانستیم در سازمان انرژی اتمی در یک زمانی بسیار کوتاه محقق کنند این خیلی چالش بسیار بزرگی بود برای سازمان انرژی اتمی که در عرض فاصله کوتاهی قریب به سه هزار و ۵۰۰ سو به ظرفیت غنی سازی کشور اضافه شود و این رقم بسیار بالایی در این فاصله زمانی کوتاه است.

معاون رئیس جمهوری اظهاردشت:عمده این سوهای ایجاد شده قریب به ۲هزار و ۶۶۰ سو عملیاتیش توسط سانتریفیوژهای نسل جدید بوده ۱۵ نوع سانتریفیوژ نسل جدید الان داریم که در نطنز مشغول به کار است یعنی در یک حالت تحیر و غیرباوری دارند زندگی می‌کنند و فکر می‌کردند جمهوری اسلامی چنین ظرفیت و توانی را ندارد .

وی گفت: درست زمانی که رئیس جمهوری اعلام کردند از فردای زمان ابلاغشان کار در فردو انجام گرفت ،فردای آن روز کپسول ۲هزار و ۸۰۰ کیلو که ۲ هزار کیلو اورانیوم یو اف ۶ داشت از پسماندهای قبلی اورانیوم بود که آنها را احیا کرده بودیم استفاده کردیم و به فردو منتقل کردیم و الان فردو دارد غنی سازی انجام می‌دهد/ایرنا

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − یازده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن