اینفوگرافی

امشب ماه خانه‌ی کعبه را طواف می‌کند!

شایعه‌ی چرخیدن ماه به دور خانه‌ی کعبه پس از هزار و صد سال!

احتمالاً افراد زیادی تا به حال با این جمله برخورد داشته‌اند و ممکن است هر چند وقت یکبار این خبر را در سایت ها یا کانال ها و صفحات فضای مجازی دیده باشند.

متن این شایعه به این شرح است:

“امشب ساعت ۲/۲۵صبحگاهان قمر به دور خانه‌ی کعبه می‌چرخد و آسمان برنگ دریا می‌شود . ظاهراً تکرار نمی‌شود مگر هر ۱۱۰۰ سال یک مرتبه و دعامستجاب می‌شود تا طلوع فجر. هر اندوهگین و غمناک و مبتلا از دست ندهد این شب را لطفا: بر دوستان ارسالش کنید تا در ثوابش شریک شوید این دعا را بخوانیدو سپس بفرستید ((اللهم یا فارج الهم ویا کا شف الغم فرج همی وقلة حیلتی وارزقنی من حیث لا احتسب یا رب العا لمین)) رسول خدا صل الله علیه و اله و سلم فرموند (هرکس مردم را خبر کند به این دعای فرج هم وغم و گرفتاری او کم می‌شود حتی به ۵ نفر هم پیام بدهید، دعای خیر اول نصیب شما خواهد شد ،، التماس دعا

اما پاسخی که به این شایعه داده شده:

_ حرکت ماه در مداری بیضی به دور تمام کره زمین است و حتی در حرکت ظاهری آن نیز، امکان اینکه ماه به دور نقطه‌ای مشخص مثل”کعبه” گردش کند وجود ندارد!

_ دلیل آبی دیده شدن آسمان در هنگام روز، شکست نور خورشید در جو زمین است و برخلاف ادعای شایعه، چون در شب خورشید وجود ندارد، آسمان نمی‌تواند آبی دیده شود!

_ پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: “پنج شب است که دعا در آنها رد نمی‌شود: شب اول رجب، شب نیمه شعبان، شب جمعه، شب عید فطر و شب عید قربان” و البته در روایات دیگر به شبهای قدر هم اشاره شده، اما نامی از شب طواف ماه به دور کعبه در آنها نیامده است!

_ عبارت “سبحان الله یا فارج…” دعایی با سند مشخص نیست و ادعا در مورد انتشار آن و رفع گرفتاری منتشر کننده از طرف پیامبر اکرم(ص) نیز کذب و دروغ بستن به ایشان است!

_ مسئول رصدخانه دانشگاه فردوسی مشهد طواف ماه به دورِ كعبه را علمی ندانست و تكذیب كرد و گفت ماه هیچ وقت در مدارش به دور كعبه چرخش نكرده است كه بتوان اصطلاح طواف را برای آن به كار برد.

_ ماه تقریبا در هر ۲۷/۳ روز یك دور كامل به دور زمین می‌گردد و در طول این مدت ممكن است در تاریخ‌های قابل محاسبه از نقطه بالای كعبه در آسمان عبور كند که این امر منحصر به یکبار در سال نیست! 

( در متن شایعه، به تلاوت آیات ۲۹ و ۳۰ سوره‌ی مبارکه‌ی فاطر نیز اشاره می‌شود)

_ در خواص آیات ۲۹ و ۳۰ سوره فاطر تنها این مطلب یافت شد : 
“هر كس این دو آیه را در ۴ پارچه پنبه ای نو و پاک بنویسد و در مكان تجارت خود قرار دهد، موجب رشد تجاری او و سود فراوان می‌شود،” که مسلما ارتباطی به شبی خاص یا وضعیت ماه نسبت به زمین ندارد . 

_ در متن تاریخ مشخصی ذکر نشده و فقط نوشته شده است”امشب” با این کار شایعه در نگاه اول عمومیت بیشتری می‌یابد و در هر روزی که به دست مخاطب برسد حمل بر صحت در همان روز می‌کند که این غلط است!

با فرض صحت برخی یا تمام موارد ، آیا فضیلت ادعا شده در انتشار آنها مربوط به یک زمان واحد است ؟!
یا چرا هیچ تاریخ و زمان مشخصی در این دست پیامها ذکر نمی شود و در بازه های زمانی مختلف منتشر می شود ؟!
گاهی در پایان این پیام، ذکر می‌شود که امشب شب معراج پیامبر (ص) نیز می‌باشد و خواندن دعای معراج ثواب و فضیلت بسیاری دارد! و این در حالی ست که این شایعه چند هفته یکبار در فضای مجازی پخش شده و ادعا می‌شود که این اتفاق پس از ۱۱۰۰ سال رخ داده!

با ذکر دلایلی از این قبیل، و همچنین پیگیری در رابطه با این اخبار می‌توان بهتر و موثرتر از گسترش اینگونه شایعات جلوگیری کرد.

با تشکر

مفیدی

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + هفده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن