دسته‌بندی نشده

آسمان امشب شهاب باران می‌شود

بارش شهابی جوزایی

باز به زمانی از سال رسیدیم که آسمان شب با بارش شهابی جوزایی Geminid نورانی می‌شود. با این که حضور ماه چالش برانگیز خواهد بود؛ اما، علاقه‌مندان همچنان می‌توانند شهاب‌های آتشین را در آسمان مشاهده کنند.

در حالی که مشاهده یک شهاب سنگ در هر شبی ممکن است؛ اما، بارش باران شهاب سنگ این شانس را بسیار افزایش می‌دهد. در مورد بارش شهابی جوزایی Geminids نیز این چنین است که می‌تواند در شرایط ایده آل بیش از ۱۰۰ شهاب در هر ساعت تولید کند. مورد دیگر بهترین بارش شهابی سال، بارش برساوشی Perseids است که هر اوت اتفاق می‌افتد.

شهاب سنگ‌ها ذرات کوچکی از گرد و غبار یا بقایای صخره‌ای سنگی هستند که در اثر عبور ستاره‌های دنباله‌دار یا سیارک‌ها در فضا باقی مانده است. این‌ها وقتی در جو ما می‌سوزند، باعث ایجاد لکه‌ای از نور در بین ستارگان می‌شوند. (Meteorites آن‌هایی هستند که به زمین می‌رسند، در حالی که Meteoroids ها در فضا باقی مانده‌اند.)

اگر امیدوار هستید که در شب اوج ۱۳ تا ۱۴ دسامبر آن‌ها را ببینید، یک مشکل جزئی وجود دارد: ما یک ماه تقریبا کامل داریم که باید با آن کنار بیاییم. باران شهاب سنگ‌ها بر اساس نقطه تابششان یا صورت فلکی که از آن به وجود آمده یا سرچشمه گرفته‌اند، نامگذاری می‌شوند. در این حالت، صورت فلکی مربوط «جوزا» است. اما امسال دقیقا همان جایی است که ماه در شب اوج خواهد گرفت.

اگرچه ماه کامل بدان معنا است که فقط درخشان‌ترین این شهاب‌ها قابل مشاهده خواهد بود؛ خبر خوب این است که برای دیدن شهاب سنگ ها لازم نیست مستقیما به دنبال صورت فلکی جوزا باشید. همچنین، اهالی جوزا تمایل به ایجاد توپ‌های آتشین روشن دارند که باعث می‌شود حداقل از مهتاب روشن عبور کنند و  قابل رویت باشند.

نکاتی که بهتر است هنگام مشاهده‌ی بارش شهابی مورد توجه قرار دهید:

_ به یک مکان کاملاً تاریک بروید.

_ حدود نیم ساعت در مکان تاریک قرار بگیرید تا چشمانتان به تاریکی شب عادت کند و بتوانید بهتر نظاره‌گر این منظره‌ی زیبا باشید.

_ فراموش نکنید که چشمان خود را به سمت بالا و روی آسمان نگه دارید. این شهاب سنگ‌ها با سرعت ۳۵ کیلومتر در ثانیه از طریق جو حرکت می‌کنند. حتی اگر برای یک لحظه بچرخید، ممکن است یکی از آن‌ها را از دست بدهید. می‌توانید یا زودتر از وقت عصر این کار راه امتحان کنید، زمانی که حضور ماه در شرق کم است (حدود ساعت ۶ بعد از ظهر به وقت محلی طلوع می‌کند)،  و یا در ساعات اولیه صبح قبل از طلوع خورشید.

امید است که علاقه مندان به پدیده‌های نجومی، نهایت لذت را از این شب ببرند.

با تشکر

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن